Jak można zrobić energetyczne świadectwo budynku

Temat świadectw energetycznych pojawił się już sporo lat temu. Pierwsze przepisy, jakie zaczęły kiedyś obowiązywać, nałożyła obowiązek posiadania takiego dokumentu przede wszystkim właścicielom nowo postawionych budynków. Lecz w 2023 roku nastąpiła duża zmiana przepisów, i obecnie obowiązek ten został mocno rozszerzony. Aktualnie jeżeli budynek został postawiony wcześniej niż w 2009 roku, a właściciel będzie zamierzał go sprzedać lub wynająć, to wówczas postarać się będzie musiał o wykonanie świadectwa. To, o czym niektóre osoby zapominają, to fakt, że ten obowiązek obejmuje również starsze budynki, jakie zmodernizowano.

Tego typu modernizacja może na przykład obejmować wymienienie okien na nowe czy wykonanie kompleksowego ocieplenia, i zgodnie z obowiązujący przepisami trzeba się wtedy postarać o nowy dokument. Na szczęście nie ma z tym obecnie żadnych problemów, a certyfikat energetyczny zależnie od rozmiaru budynku przeciętnie kosztuje kilkaset złotych.

W naszym kraju działa wiele firm i niezależnych specjalistów, pomagających w zrobieniu certyfikatu. Istotne jest, aby sprawdzić czy uprawnienia faktycznie są, gdyż dokumenty wykonane przez osobę nie posiadającą ich nic nie będzie warty, a dodatkowo narazić się można na poważne kary finansowe. W skrajnym przypadku może to nawet być kilka tysięcy złotych, co jest znacznie więcej niż cena za usługę. W niejednym przypadku nawet nie trzeba pokazywać obiektu, wystarczy przesłać wszystkie informacje oraz fotografie, i po niedługim czasie wszystko będzie gotowe.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Posted in Dom