Świadectwo energetyczne – kto może je wykonać

Właścicielom nieruchomości pewien czas temu doszły nowe obowiązki, związane z koniecznością posiadania energetycznego świadectwa. Świadectwa takie są obecnie wymagane dla wszystkich obiektów, które wybudowane zostały po roku 2009. Wszystkie nowo powstające inwestycje muszą ten certyfikat posiadać, jest to bowiem wymagane obowiązującymi przepisami. Przy budynkach starszych obowiązek ten będzie dotyczył jedynie przy wynajmie albo sprzedaży. Jeśli ktoś go nie spełni, to jest narażony na grzywnę, jaka wynieść może nawet 5 tysięcy.

Ale niewykluczone, że za pewien okres czasu wszystkie budynki będą musiały być sprawdzone pod względem energetycznym, przepisy idą bowiem wyraźnie w takim kierunku. Ze względu na kwotę ewentualnej grzywny na pewno się nie opłaca takiego certyfikatu nie zrobić, gdyż ceny nie są jakieś przesadnie wysokie. Sporo zależą one od wielkości budynku i jego technicznego stanu, ale też położenia. Za niewielkie mieszkanie zapłaci się około trzystu złotych, ale w przypadku dużych wielorodzinnych obiektów ostateczna kwota może się skończyć nawet na paru tysiącach. Do zrobienia tego typu świadectwa zatrudnić trzeba osobę, która posiada odpowiednie zezwolenia na to.

Takie osoby dysponować też muszą rzetelną wiedzą i doświadczeniem, żeby wykonywane przez nie audyty były w pełni wiarygodne. Można ich szukać na wiele sposobów, jeden z nich to podanie w wyszukiwarce słów Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, a następnie przeglądnięcie stron, jakie zostały wyświetlone.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY