Uprawnienia na widłowy wózek – w jaki sposób je zrobić

Wózki widłowe są powszechnie wykorzystywane w dużej ilości form, na przykład na halach produkcyjnych, magazynach czy w dużych sklepach. Bardzo pomagają one w rozwożeniu produktów umieszczonych na palatach, a niektóre z modeli mogą podnosić takie palety do wysokości nawet kilku metrów.

Z tego też powodu jeśli ktoś planuje znaleźć pracę w jednym z tego typu miejsc, to powinien pomyśleć o zdobyciu odpowiedniego uprawnienia. Bowiem przepisy są bardzo jednoznaczne, żeby można było pracować za pomocą wózka widłowego, to konieczne będzie posiadanie odpowiednich uprawnień. Jest to spowodowane tym, że użytkowanie tego pojazdu wiąże się z pewną liczbą zagrożeń, tak więc operator powinien posiadać odpowiednie umiejętności i wiedzę. Uprawnienia wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego, i aby je otrzymać należy pozytywnie zdać egzamin. Nie ma specjalnych warunków wiążących się z podejściem do egzaminu. Po pierwsze należy mieć ukończone 18 lat oraz wykształcenie podstawowe, obowiązkowe będzie także uzyskanie zgody lekarza specjalisty do operowania takim wózkiem.

Sam egzamin nie należy do trudnych, lecz przy założeniu że kandydat wcześniej przygotuje się do niego odpowiednio. Najlepszą opcją będzie tu wzięcie udziału w jakimś kursie, na którym można będzie dokładnie poznać konstrukcję wózka, zasadę jego działania oraz regulacje prawne wiążące się z bezpiecznym użytkowaniem. Dobry kurs wózek widłowy jaworzno będzie posiadał także część praktyczną, podczas której kandydat nauczy się operować tym sprzętem i zapozna z jego prawidłową obsługą.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY