W jakiej formie może być zrobiona legalizacja wag

Różnego rodzaju wagi powszechnie się spotyka w dużej ilości miejsc. Bardzo często na przykład z nich korzysta handel, ale stosowane są też również przez jubilerów czy w laboratoriach. Urządzenia te mogą też mieć zróżnicowane gabaryty i zakresy. Najmniejsze operują na dziesiątych czy setnych grama, a największe z nich zważyć mogą nawet kilkadziesiąt ton. Jednak żeby tego typu wagi mogły być legalnie używane, to spełniać one muszą określone parametry techniczne.

W pierwszej kolejności dotyczy to dokładności i precyzji, ale też i ogólnego stanu technicznego. Jeśli się kupuje całkiem nową wagę, to jest ona skalibrowana przez producenta. To oznacza, że już na etapie produkcji wszystko dokładnie sprawdzono, i urządzenie może być stosowane zgodnie z założeniami. Czas takiej legalizacji zależy od branży, przy typowych handlowych wagach wynosi dwa lata, a później takie badanie jest do powtórzenia.

Wynika to z faktu, że w czasie używania niektóre mechanizmy mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu, a jeżeli wpływać one będą na wynik pomiaru, to należy zrobić coś z tym. Jeśli legalizacja wag sklepowych nie wypadnie pozytywnie, to urządzenie albo jest naprawiane, rzecz jasna pod warunkiem że da się to zrobić, albo zutylizowane. Nie warto sobie lekceważyć tego obowiązku, gdyż za używanie niezalegalizowanego sprzętu narazić się można na jakąś karę. Koszty takiego sprawdzenia nie są duże, a przy pozytywnym wyniku następne badanie będzie za kolejne dwa lata.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY