Jak zaplanować odpowiednio rozmieszczenie oświetlenia na terenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu to nie tylko sposób na przedłużenie spędzonego na świeżym powietrzu czasu, lecz również możliwość stworzenia przyjemnego nastroju po zmroku. Odpowiednie rozplanowanie wszystkich lamp wymagało będzie przemyślanego podejścia i wzięcia pod uwagę wielu ważnych aspektów. Pierwszą ważną rzeczą jest wytyczenie szlaków komunikacyjnych w ogrodzie gdy jest ciemno.

Trzeba zadbać o właściwe oświetlenie wejść, schodów i ścieżek. Osiągnąć to można przy pomocy niedużych lamp zamontowanych w nawierzchni albo dyskretnych oświetleniowych słupków ustawionych przy komunikacyjnych ciągach. Ważne jest, by światło skierowane zostało w dół i nie oślepiało przechodniów. Drugim ważnym aspektem będzie podkreślenie dekoracyjnych walorów ogrodu.

Profesjonalne projektowanie ogrodów powinno uwzględniać oświetlenie najbardziej ciekawych elementów, na przykład takich jak wysokie drzewa, krzewy czy jakieś drewniane konstrukcje. Dobrze sprawdzają się tu gruntowe reflektory, jakie skierować można na wybrane detale architektoniczne czy rośliny, tworząc niezwykle interesujące cienie czy efekty świetlne. Szczególnie efektownie będą się prezentować oświetlone kwiaty i krzewy o ciekawej formie czy strukturze.

Trzecim istotnym elementem jest stworzenie odpowiedniego klimatu w wypoczynkowych strefach. Przy tarasie czy altanie można zastosować ciepłe, przytulne lampy o regulowanej mocy. Będą się tu sprawdzać zarówno tradycyjne kinkiety, jak i popularne ostatnio girlandy świetlne czy lampiony, możliwości pod tym względem jest faktycznie dużo.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY