Kto musi posiadać zrobione świadectwo energetyczne

W kwietniu 2023 roku na posiadaczy nieco starszych domów i mieszkań został nałożony nowy obowiązek pod postacią energetycznego świadectwa. Świadectwa takie już co prawda obowiązywały wcześniej, lecz jedynie dla nowych budynków, wybudowanych po roku 2009.

Wprowadzone niedawno przepisy poszerzyły to na praktycznie wszystkie budynki, lecz póki co nie będzie trzeba robić od razu tych dokumentów. Będzie to konieczne wyłącznie w przypadku, gdy ktoś będzie chciał sprzedać albo wynająć nieruchomość, którą dysponuje. Za jego brak trzeba się liczyć z jakimiś karami, z tego też powodu nie warto lekceważyć sobie tego. Zwłaszcza że koszty zrobienia takiego świadectwa nie są duże. Przy mniejszych domach i mieszkaniach bez problemów powinno na to wystarczyć kilkaset złotych, a kary mogą sięgać nawet paru tysięcy. Na rynku funkcjonuje wiele firm i niezależnych specjalistów zajmujących się wykonywaniem tego typu świadectw.

Można w wyszukiwarce wpisać słowa świadectwa energetyczne Wrocław, żeby otrzymać ich wykaz z pobliskiej okolicy. Potem wystarczy umówić się z taką osobą, podesłać wszystkie potrzebne informacje i tydzień czy dwa później odebrać gotowy dokument. Samo świadectwo powinno zawierać informacje o tym, jakie jest zapotrzebowanie danego obiektu na różnego rodzaju energię. Związaną między innymi z wentylacją, chłodzeniem, ogrzewaniem czy ciepłą wodą. Na podstawie tego określa się roczne zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane, a wynikiem audytu będzie tak zwana klasa energetyczna.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY